DZIEŃ ZIEMI Scenariusz apelu Strona Główna          dżuwecz          dziary kot          DZUMA ISBN          dzuma testy          dzien Abbci


Odnośniki syrenki-h2o portal Dzień ojca wiersze wierszyki Dzień zakochanych wiersze wierszyki dzień modelki ile i co tak naprawdę je modelka dzień Sprzątania Biurka co można zorganizować dzień który wstrząsnął Ameryką downlad Dzień jeden w roku Anna Jurksztowicz Dzień w którym grzeszą nawet anioły Dzień Ojca kartki projekty Dzień Matki wierszyki na akademie dzień matki sms wierszyki kosiarki samomielące
lekarz z tybetu
starostwo powiatowe debica

49

Newsletter Your E-mail Address:

  Subscribe
  Un-SubscribeLogin here
Uid 
Pwd
            
                     
         

 

Search This Site
two or three keywords

          
Tell a Friend About This Web Site!

Your Email  
Friend's Email
Message

     

                                       

                                                                                                                                     

 
Welcome to ArticleCity.com

syrenki-h2o portal

Temat: Co ciekawego robicie? Czyli o wszystkim :)
Pewnie jest niezły scenariusz . Ja nawet nie wiem czy coś robimy na Dzień Ziemi. Bo akurat mamy wolne 22 kwietnia, trzy dni. Egzaminy, wy pewnie tez. Chociaż ostatnio mieliśmy coś o wodzie, ale akurat nie byliśmy na apelu.

PS. Bardzo dziękuję, za reklamę !
Źródło: annehathaway.fora.pl/a/a,33.htmlTemat: 09-10.09.2006 - rekonstrukcja Łęczyca - Kębliny
GRH LOW w imprezie plenerowej „Śladami 28 pułku Strzelców Kaniowskich”.

W dniach 9 – 10 września członkowie grupy na zaproszenie naszych przyjaciół ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 28 pSK uczestniczyli w imprezach plenerowych odbywających się w okolicach Łodzi.
W piątek o godzinie 17.30 ruszyliśmy w kierunku Łodzi, w godzinach wieczornych zajechaliśmy do Łęczycy. Okazało się, że zakwaterowani jesteśmy w zamku, który pamięta czasy króla Kazimierza Wielkiego. Tu spotkaliśmy się z przebywającymi już członkami SRH 28 pSK, GRH 51 pp, GRH 8 pp, GRH Kampinos oraz GRH Żelazny Orzeł. Po zjedzeniu kolacji i zapoznaniu się ze scenariuszem udaliśmy się na spoczynek. I tu niespodzianka. Nasze miejsce noclegowe mieściło się na ostatnim piętrze górującej nad całym miastem wierzy. Rano pobudka, śniadanie a następnie udaliśmy się na zwiedzanie tego małego i uroczego miasteczka. O godzinie 11.00 apel, na którym dowódcy dokonali przeglądu umundurowania i oporządzenia. Punktualnie w południe trzy kolumny ruszyły szosą Łęczyca – Piątek. Po około półgodzinie marszu ubezpieczenie tylne zameldowało, że od strony Łęczycy zbliża się zmotoryzowana kolumna niemiecka. Nasz porucznik natychmiast nakazał zająć pozycje w pobliskim rowie i zamaskować się. Ponieważ kolumna okazała się duża przepuściliśmy ją a sami udaliśmy się dalej w kierunku wsi Tum. Po przejściu wsi Tum przygotowaliśmy pozycje obronne i czekaliśmy na rozwój wypadków. Na niebie ukazał się polski samolot rozpoznawczy, dwukrotnie przeleciał nad naszymi stanowiskami, po czym poleciał nad pozycje niemieckie. W międzyczasie nasi żołnierze rozłożyli na ziemi białe płachty jako miejsce zrzutu meldunku z rozpoznania. Po przyjęciu meldunku zauważyliśmy nadciągającą spod grodziska kolumnę dwóch ciężarówek niemieckich w eskorcie motocykli. Jednocześnie w kierunku samolotu zostaje oddanych kilka celnych serii artylerii przeciwlotniczej. Samolot zapala się i roztrzaskuje się za pobliskim wzgórzem. My w tym czasie atakujemy zbliżającą się niemiecką kolumnę. Padają pierwsze strzały i pierwsi ranni. Do akcji wkraczają sanitariusze. Motocykle w pośpiechu zawracają i uciekają, mniej szczęścia mają ciężarówki. Dopadają je nasi piechurzy, krótka wymiana ognia i Niemcy z podniesionymi rękami poddają się do niewoli. Jeńcy zostają odprowadzeni do naszego dowództwa a my z pomocą miejscowej ludności przygotowujemy na drodze barykadę. Obserwator informuje nas, że od zachodu i od południa nacierają dwie niemieckie tyraliery. Na komendę naszego porucznika rozsypujemy się w tyralierę i wykonujemy dwa krótkie skoki. Ostrzał jest coraz silniejszy, część wojska okopuje się. Na niewiele to się jednak zdaje. Sanitariusze nie nadążają udzielać pomocy rannym a i w śród nich są zabici. Niemieckie tyraliery dochodzą do zniszczonych ciężarówek. Porucznik nakazuje odwrót. W tym momencie narrator ogłasza zakończenie rekonstrukcji.
Udajemy się na wspólną grochówkę, gdzie gawędzimy sobie na temat dopiero co zakończonej rekonstrukcji i walk wrześniowych jakie toczyły się w pobliskiej okolicy.
Około godziny 17.00 na polecenie porucznika wykonuję zbiórkę i całym pododdziałem udajemy się do pobliskiej kolegiaty. Ze śpiewem na ustach wracamy na zamek w Łęczycy, gdzie po zjedzeniu współczesnego obiadu /pizza/ formujemy kolumnę pojazdów i ruszamy na działkę rodziców Szymka z GRH „Żelazny Orzeł”. O godzinie 20.00 po zakwaterowaniu się w domku wszyscy uczestnicy zasiadają przy ognisku. Są kiełbaski, kanapki i wesołe piosenki. Tak niezauważenie zastaje nas północ. Dowódca nakazuje pójść spać i wyznacza godzinę 8.00 jako godzinę pobudki. Rano toaleta, śniadanie, czyszczenie mundurów oraz oporządzenia i o godzinie 12.00 w kolumnie wychodzimy w kierunku Kęblin. Po dotarciu na miejsce jeden z organizatorów kpr. Kisiel zapoznaje nas z terenem i przystępujemy do prób. Ponieważ scenariusz dokładnie omówiliśmy dzień wcześniej, po dwóch przeprowadzonych atakach przybyły na miejsce por. Przybył z SRH 28 pSK decyduje, że kończymy próbę. Po krótkim odpoczynku i doprowadzeniu wyglądu do porządku delegacja rekonstruktorów udaje się na cmentarz do miejscowości Biała, gdzie zaciągają posterunek honorowy przy mogiłach żołnierzy 28 i 31 pułku Strzelców Kaniowskich. Około godziny 14.30 formowana jest kolumna na czele z orkiestrą i kompanią honorową z pobliskiej jednostki wojskowej. Za nią maszerujemy my, ponad dwudziestu rekonstruktorów. Za nami poczty sztandarowe i okoliczna ludność. Następuje odsłonięcie pomnika poświęconego żołnierzom 28 pSK i msza polowa. Po mszy, wszyscy uczestnicy zostają zapoznani z rysem historycznym wydarzenia i przystępujemy do widowiska plenerowego „Inscenizacja walki żołnierzy 28 pułku Strzelców Kaniowskich z wojskiem niemieckim 7 września 1939 roku w Kęblinach”.
Dokładnie o godzinie 17.30 nasz porucznik wysyła trzyosobowy patrol w celu rozpoznania przedpola. Po przejściu około 150 metrów zauważamy niemiecki motocykl i natychmiast odskakujemy w bok i zalegamy. Niestety, zostaliśmy zauważeni. Niemcy ostrzeliwują nas i odjeżdżają. Po kilku oddanych strzałach również my skokami wycofujemy się do naszego oddziału. Składam meldunek porucznikowi a ten nakazuje pierwszemu plutonowi rozbić się w tyralierę i skokami zająć stanowiska około 200 metrów przed lasem. Gdy tylko żołnierze wychodzą na otwartą przestrzeń dostają się w ogień nieprzyjaciela. Kapral Kisiel pociąga pluton i krótkimi skokami zajmują nakazane pozycje. Ogień nie słabnie a żołnierze pierwszego plutonu okopują się na swoich stanowiskach. Do pomocy rusza drugi pluton, który w czterech skokach zrównuje się z pierwszym plutonem. Dowództwo nad całością przejmuje porucznik PiotrA i błyskawicznie wydaje rozkaz do wykonania 3 krótkich skoków. Następnie wypadki potoczyły się bardzo szybko. Obrzuciliśmy Niemców granatami i z okrzykiem na ustach churaaaaaa pognaliśmy w kierunku lasu. Zaskoczeni nagłym szturmem Niemcy poddali się. Niestety kilku naszych kolegów poległo lub zostało rannych. Jednak cel został osiągnięty. Jeńców odprowadziliśmy do sztabu.
Z widowni dobiegły nas głosy Dziękujemy a gromkie brawa były sygnałem, że licznie zgromadzonej widowni inscenizacja bardzo się podobała.
Po doprowadzeniu się do porządku spożyliśmy przygotowaną przez organizatorów grochówkę i udaliśmy się zwiedzić wystawę poświęconą żołnierzom 28 pSK.
O godzinie 19.15 nasz tabor składający się z Mercedesa i Volkswagena Pasata ruszył w drogę powrotną. Dwie godziny po północy byliśmy w domu.

kpr. Kłosek
Źródło: lowyb.fora.pl/a/a,146.html


Temat: Jak zbić gorączkę Ziemi
Jeśli globalne ocieplenie przyspieszy, trzeba będzie radykalnego remedium. Rozproszmy w stratosferze kilka milionów ton siarki - zaproponował Paul Crutzen, noblista. I wywołał gorącą dyskusję.

Holenderski badacz atmosfery Paul Crutzen, laureat Nagrody Nobla z 1995 r., swój kontrowersyjny pomysł przedstawił dwa lata temu. Na wypadek, gdyby sprawy klimatu przybrały bardzo zły obrót. Wprawdzie naukowcy prognozują, że najbliższa dekada może być chłodniejsza od poprzedniej, przynajmniej w Europie i Ameryce Północnej, ale w kolejnych dziesięcioleciach w wyniku kumulacji gazów cieplarnianych w atmosferze temperatury mają szybko się podnosić.

Scenariusze przyszłości różnią się między sobą dawką pesymizmu. Inicjatywa Crutzena odnosi się do tych najczarniejszych, według których w ciągu kilku dekad Ziemia podgrzeje się o ponad 5 st. C. Taka raptowna zmiana klimatu wywołałaby chaos w przyrodzie i doprowadziłaby do światowego kryzysu ekonomicznego. Zdaniem uczonego warto mieć na wszelki wypadek pod ręką jakiś środek zaradczy, który by powstrzymał galopadę temperatur.

Niebo będzie bielsze

Pomysł noblisty polega na rozproszeniu w atmosferze dużej ilości związków siarki, które odbijałyby część promieni słonecznych i w ten sposób zmniejszały dawkę ciepła docierającego do powierzchni Ziemi. Crutzen obliczył, że jeśli stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze podwoi się (założenie pesymistyczne, ale realne), wówczas do zatrzymania wzrostu temperatur trzeba będzie rozpylać blisko 5 mln ton siarki rocznie. Przy takiej dawce siarkowego aerozolu niebo nad nami byłoby nieco bielsze, za to wschody i zachody słońca nabrałyby kolorów! Na początku tego roku w "Geophysical Research Letters" naukowiec podaje jednak, że przy użyciu mniejszych drobin siarki, które efektywniej odbijają światło, wystarczyłaby dawka 1,5 mln ton tej substancji.

Ludzkość od dawna emituje siarkę w powietrze, spalając węgiel i inne paliwa kopalne. Co roku wprowadzamy do atmosfery 50 mln ton siarkowych zanieczyszczeń. To wielokrotnie więcej, niż proponuje użyć Crutzen, a i tak znacznie mniej niż 20-30 lat temu, kiedy odsiarczanie paliw było mniej rozpowszechnione niż dziś. Siarkę emitują także wulkany. Kłopot w tym, że ta siarka unosi się niewysoko i w ciągu kilku tygodni opada. Co więcej, jest groźna dla zdrowia (dolegliwości układu oddechowego), środowiska (zagłada lasów przez kwaśne deszcze) i budynków (korozja).Tymczasem Crutzen chce, żeby siarkowe aerozole krążyły na wysokości kilkunastu kilometrów, czyli w stratosferze, gdzie nie ma chmur ani deszczu. Zanim stamtąd powrócą, upłynie rok lub dwa. Będą miały dużo czasu, by rozejść się mgiełką wokół całego globu, ocienić go i schłodzić. Dlatego do takiej operacji potrzeba mniej siarki - wystarczy kilka milionów ton rocznie. Taka ilość nie zagrozi zdrowiu ludzi i środowisku.

Siarka napuszcza chlor na ozon

Holenderski badacz zapoczątkował trwającą do dziś ożywioną debatę nad sensem dokonywania tak radykalnych ingerencji w środowisko. On sam tłumaczy, że postulowany przez niego krok można wykonać tylko w ostateczności. - Zgadzam się, że trzeba radykalnie ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, ponieważ igramy z żywiołem, o którym niewiele wiemy. Tyle że na razie to nam nie wychodzi. Dlatego trzeba mieć w zanadrzu jakiś pomysł na akcję ratunkową. Siarka wydaje się dobrym rozwiązaniem, bo działa szybko. Pierwsze efekty byłyby widoczne już po pół roku. A gdyby okazało się, że nie pomaga, operację można przerwać z dnia na dzień. Po dwóch, trzech latach nie byłoby po niej śladu - wyjaśniał Crutzen. I zapraszał do dyskusji.

Na apel noblisty odpowiedzieli ostatnio naukowcy z National Center for Atmospheric Research w Boulder (USA) i z Centrum Badawczego w Juelich (Niemcy). Zajmują się oni badaniem ozonu, który unosi się w stratosferze, chroniąc Ziemię (i nas) przed zabójczymi dawkami promieniowania UV. W "Science Express" zauważają, że właśnie ozon może najbardziej ucierpieć z powodu nagłego pojawienia się w stratosferze siarki. Gdyby taką siarczaną kurację schładzającą powtarzać przez 20 lat, to zniweczone zostałyby próby załatania dziur ozonowych ponad biegunami.

- To ryzykowna koncepcja - ocenia Simone Tilmes, główna autorka pracy. - Poziom ozonu nad Arktyką obniżyłby się nawet o trzy czwarte. Nad Antarktydą dziura ozonowa jest już tak wielka, że dodatkowe porcje siarki wprawdzie by jej już nie powiększyły, ale utrwaliłyby na wiele dekad - prognozuje badaczka.

Tilmes i jej współpracownicy badali, co działo się z ozonem po wielkiej erupcji filipińskiego wulkanu Pinatubo w czerwcu 1991 r., kiedy w powietrze powędrowało ok. 10 mln ton siarki. Część z niej przedostała się do stratosfery, obniżając przez rok temperaturę na Ziemi o pół stopnia. Okazało się, że drobiny siarki, które dotarły do biegunów, dodatkowo osłabiły warstwę ozonu. Siarka nie niszczyła tego gazu bezpośrednio, ale ułatwiła rozbijanie cząsteczek ozonu przez unoszący się w stratosferze chlor (jego źródłem są freony, także przez nas wytworzone).

Ironia losu polega na tym, że Crutzen dostał Nagrodę Nobla właśnie za opisanie mechanizmu niszczenia warstwy ozonowej przez chlor z freonów i walnie przyczynił się do podpisania w 1987 r. protokołu montrealskiego zakazującego ich produkcji. Uczony widział zresztą zagrożenie opisane przez amerykańsko-niemiecki zespół, ocenił jednak, że ponieważ iniekcje siarki będą nieduże, nie powinny spowodować większych szkód. Zakładał ponadto, że taka interwencja, jeśli w ogóle będzie konieczna, to dopiero za kilkadziesiąt lat, a wtedy freonów dzięki zaprzestaniu ich wytwarzania będzie już w atmosferze niewiele. Wielu badaczy jednak sądzi, że oczyszczanie atmosfery z groźnych dla ozonu związków potrwa jeszcze bardzo długo.

Gazeta Wyborcza
Źródło: cafemirenium.kylos.pl/viewtopic.php?t=10369


Temat: Ściąga
attitude-postawa, stosunek
fine out- dowiadywać się
need- potrzebować
tension- napięcie
other- inny
laughter- śmiech
laught- śmiać się
term- semestr
stop nagging- przestań ględzić
PE Kit- ubranie na wf
timetable- plan lekcji
it could be worse- mogło być gorzej
double- podwójny
that sort of thing- tego typu rzeczy
a kind- rodzaj
barbecue- piknik
sound (r.)- brzmieć
come off it- daj spokój
exciting- ekscytujący
assembly- apel
break- przerwa
volcano- wulkan
flood- powódź
earthquake- trzęsienie ziemi
avalanche- lawina
drought- susza
hurricane- huragan
tropics- tropiki
explosion- wybuch
erupt- wybuchać (wulkan)
eruption- erupcja
When- Past Simple
While- Past Countinous
couse- powodować
plate- płyta tektoniczna
Earth's crust- skorupa ziemska
fault- uskok
major- ogromny
the edge of- skraj, brzeg
effect- skutek
measure- mierzyć
a scale- skala
Richter scale- skala Richtera
instrument- przyrząd
detect- wykrywać
record- rejestrować
at least- przynajmniej
damage- zniszczenia
yet- jeszcze
just- już, przed chwilą
alredy- właśnie
documentary- dokumentalne
cammercial- reklama
chat show- wywiad
sit com- komedia
dramac- sztuka telewizyjna
game show- teleturniej
soap prera- programy telewizyjne
travel programme- program o podróżach
news- wiadomości
sports programme- program sportowy
children's programme- programy dziecięce
food programme- kulinaria
chanels- kanał
average- przeciętny
viewer- widz
interval- przerwa
screen- monitor
still image- obraz nieruchomy
image- obraz
moving image- ruchomy obraz
contain- zawierać
horizontal- poziomy, horyzontalny
light- jasny
dark- ciemny
separate- oddzielny
combine- łączyć
invention- wynalazek
combination of- kombinacja
discavery- odkrycie
recard- nagrywać, rejestrować
sound- dźwięk
signal- sygnał
transmit- emitować
divection- kierunek
recive- otrzymywać
aerial- antena
cable- kabel
satellite- satelita

Make: Do: Have:
an appointment an exercise friends
your bed the gardening a good time
coffe my homework coffe
dinner the housework a party
tea the stopping a reset
friends the washing up a shower
a mistake dinner
a noise a drink
tea

I) 1- in, on, at,
year: in 1990
manths: in January
season: in the winter
parts of the day: in the morning
2- at
times of the day: at 4.00
at midday
at midnicht
weekend: at the weekend
holiday: at Christmas
at Easter
meals: at breakfast, at dinner,
at supper, at lunch
parts of the day: at nicht, at midday
3- on
days of the week: on Monday
specjal day: on Christmas Day
on my birhday
II)Relation to day:
29 September: today
28 September: yesterday
27 September: the day before yesterday
30 September: tomorrow
1 Octomber: the day after tomorrow
III) Parts of yesterday, today, tomorrow:
1- yesterday morning
yesterday afternooon
last nicht
2- this morning
this afternoon
tonight
3- tomorrow morning
tomorrow afternon
tomorrow night
IV) ago:
2 hours ago, 2 day ago, 2 years ago
V) last:
Last March, last weekend, last week


Present Simple- używamy go, aby opisać czynności
rutynowe, np: plan lekcji.
Present Countinous- używamy go, gdy mówimy o
czynnościach wykonywanych w chwili mowienia.
Używamy również, kiedy mówimy o czynnościach
zaplanowanych na przyszłość.

Past Simple- czynności dokonane = when
Past Countinous- czynności dokonane = while

Past Simple- opisuje wydarzenia zakończone w
określonym momencie w przeszłości.
Present Perfect- opisuje nam wydarzenia, które
zaczęły się w przeszłości i trwają po dzień dzisiejszy.
= have / hasPO- Personal Health and Safety Education.
ADT- Art, Designand Technology- technika
PE- Physical Education- wf
IT- Information Technologu
RE- Religious Education.
Chemistry- chemia
Franch- j. Francuski
Assembly- apel
Break- przerwa
Autumn term- semestr jesienny
Spring term- semestr wiosenny
Summer term- semestr letni
What- co When- kiedy
Who- kto How- jak

Be - was/were - been
become - became - become
begin - began - begun
break - brpke - broken
build - built - built
buy - bought - bought
come - came - come
do - did - done
drink - drank - drunk
eat - ate - eaten
ge - got - got
give - gave - given
go - went - gone
have- had - had
know - knew - known
learn - learned - lerned
make - made - made
read - read - read
run - ran - run
say - said - said
see - saw - seen
sleep - slept - slept
speak - spoke - spoken
take - took - taken
tell - told - told
think - thought - thought
understand - understood - understood
write - wrote - written

A field trip- wycieczka szkolna
classen- zajęcia
colect data- zbierać dane
comparison- porównanie
examine- badać
events- wydarzenia
sereral- kilka
a battle- bitwa
abseiling- wspinaczka w dół
windsurfing- łinserfing
sailing- żeglarstwo
caneing- kajakarstwo

To bury- pochówek
a legend- legenda
a giant- olbrzym
a temple- świątynia
ceremony- ceremonia
harwest- plony
a tomb- sarkofag
a treasure- skarb
a curse- klątwa
a monster- potwór
carton- kreskówka
script- scenariusz
scenery- seneria
scene- fragment filmu
actor- aktor
plasticine model- model
z plasteliny
Źródło: kornelia.xaa.pl/viewtopic.php?t=6023 

 


Copyright 2001-2099 - syrenki-h2o portal