DZIEŃ ZIEMI Scenariusz apelu Strona Główna          dżuwecz          dziary kot          DZUMA ISBN          dzuma testy          dzien Abbci


Odnośniki syrenki-h2o portal Dzień ojca wiersze wierszyki Dzień zakochanych wiersze wierszyki dzień modelki ile i co tak naprawdę je modelka dzień Sprzątania Biurka co można zorganizować dzień który wstrząsnął Ameryką downlad Dzień jeden w roku Anna Jurksztowicz Dzień w którym grzeszą nawet anioły Dzień Ojca kartki projekty Dzień Matki wierszyki na akademie dzień matki sms wierszyki reklama margaryny Manuel
plany ulic
3001235
foie gras en terrine
gsm arena

Newsletter Your E-mail Address:

  Subscribe
  Un-SubscribeLogin here
Uid 
Pwd
            
                     
         

 

Search This Site
two or three keywords

          
Tell a Friend About This Web Site!

Your Email  
Friend's Email
Message

     

                                       

                                                                                                                                     

 
Welcome to ArticleCity.com

syrenki-h2o portal

Temat: Co ciekawego robicie? Czyli o wszystkim :)
Pewnie jest niezły scenariusz . Ja nawet nie wiem czy coś robimy na Dzień Ziemi. Bo akurat mamy wolne 22 kwietnia, trzy dni. Egzaminy, wy pewnie tez. Chociaż ostatnio mieliśmy coś o wodzie, ale akurat nie byliśmy na apelu.

PS. Bardzo dziękuję, za reklamę !
Źródło: annehathaway.fora.pl/a/a,33.htmlTemat: 09-10.09.2006 - rekonstrukcja Łęczyca - Kębliny
GRH LOW w imprezie plenerowej „Śladami 28 pułku Strzelców Kaniowskich”.

W dniach 9 – 10 września członkowie grupy na zaproszenie naszych przyjaciół ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 28 pSK uczestniczyli w imprezach plenerowych odbywających się w okolicach Łodzi.
W piątek o godzinie 17.30 ruszyliśmy w kierunku Łodzi, w godzinach wieczornych zajechaliśmy do Łęczycy. Okazało się, że zakwaterowani jesteśmy w zamku, który pamięta czasy króla Kazimierza Wielkiego. Tu spotkaliśmy się z przebywającymi już członkami SRH 28 pSK, GRH 51 pp, GRH 8 pp, GRH Kampinos oraz GRH Żelazny Orzeł. Po zjedzeniu kolacji i zapoznaniu się ze scenariuszem udaliśmy się na spoczynek. I tu niespodzianka. Nasze miejsce noclegowe mieściło się na ostatnim piętrze górującej nad całym miastem wierzy. Rano pobudka, śniadanie a następnie udaliśmy się na zwiedzanie tego małego i uroczego miasteczka. O godzinie 11.00 apel, na którym dowódcy dokonali przeglądu umundurowania i oporządzenia. Punktualnie w południe trzy kolumny ruszyły szosą Łęczyca – Piątek. Po około półgodzinie marszu ubezpieczenie tylne zameldowało, że od strony Łęczycy zbliża się zmotoryzowana kolumna niemiecka. Nasz porucznik natychmiast nakazał zająć pozycje w pobliskim rowie i zamaskować się. Ponieważ kolumna okazała się duża przepuściliśmy ją a sami udaliśmy się dalej w kierunku wsi Tum. Po przejściu wsi Tum przygotowaliśmy pozycje obronne i czekaliśmy na rozwój wypadków. Na niebie ukazał się polski samolot rozpoznawczy, dwukrotnie przeleciał nad naszymi stanowiskami, po czym poleciał nad pozycje niemieckie. W międzyczasie nasi żołnierze rozłożyli na ziemi białe płachty jako miejsce zrzutu meldunku z rozpoznania. Po przyjęciu meldunku zauważyliśmy nadciągającą spod grodziska kolumnę dwóch ciężarówek niemieckich w eskorcie motocykli. Jednocześnie w kierunku samolotu zostaje oddanych kilka celnych serii artylerii przeciwlotniczej. Samolot zapala się i roztrzaskuje się za pobliskim wzgórzem. My w tym czasie atakujemy zbliżającą się niemiecką kolumnę. Padają pierwsze strzały i pierwsi ranni. Do akcji wkraczają sanitariusze. Motocykle w pośpiechu zawracają i uciekają, mniej szczęścia mają ciężarówki. Dopadają je nasi piechurzy, krótka wymiana ognia i Niemcy z podniesionymi rękami poddają się do niewoli. Jeńcy zostają odprowadzeni do naszego dowództwa a my z pomocą miejscowej ludności przygotowujemy na drodze barykadę. Obserwator informuje nas, że od zachodu i od południa nacierają dwie niemieckie tyraliery. Na komendę naszego porucznika rozsypujemy się w tyralierę i wykonujemy dwa krótkie skoki. Ostrzał jest coraz silniejszy, część wojska okopuje się. Na niewiele to się jednak zdaje. Sanitariusze nie nadążają udzielać pomocy rannym a i w śród nich są zabici. Niemieckie tyraliery dochodzą do zniszczonych ciężarówek. Porucznik nakazuje odwrót. W tym momencie narrator ogłasza zakończenie rekonstrukcji.
Udajemy się na wspólną grochówkę, gdzie gawędzimy sobie na temat dopiero co zakończonej rekonstrukcji i walk wrześniowych jakie toczyły się w pobliskiej okolicy.
Około godziny 17.00 na polecenie porucznika wykonuję zbiórkę i całym pododdziałem udajemy się do pobliskiej kolegiaty. Ze śpiewem na ustach wracamy na zamek w Łęczycy, gdzie po zjedzeniu współczesnego obiadu /pizza/ formujemy kolumnę pojazdów i ruszamy na działkę rodziców Szymka z GRH „Żelazny Orzeł”. O godzinie 20.00 po zakwaterowaniu się w domku wszyscy uczestnicy zasiadają przy ognisku. Są kiełbaski, kanapki i wesołe piosenki. Tak niezauważenie zastaje nas północ. Dowódca nakazuje pójść spać i wyznacza godzinę 8.00 jako godzinę pobudki. Rano toaleta, śniadanie, czyszczenie mundurów oraz oporządzenia i o godzinie 12.00 w kolumnie wychodzimy w kierunku Kęblin. Po dotarciu na miejsce jeden z organizatorów kpr. Kisiel zapoznaje nas z terenem i przystępujemy do prób. Ponieważ scenariusz dokładnie omówiliśmy dzień wcześniej, po dwóch przeprowadzonych atakach przybyły na miejsce por. Przybył z SRH 28 pSK decyduje, że kończymy próbę. Po krótkim odpoczynku i doprowadzeniu wyglądu do porządku delegacja rekonstruktorów udaje się na cmentarz do miejscowości Biała, gdzie zaciągają posterunek honorowy przy mogiłach żołnierzy 28 i 31 pułku Strzelców Kaniowskich. Około godziny 14.30 formowana jest kolumna na czele z orkiestrą i kompanią honorową z pobliskiej jednostki wojskowej. Za nią maszerujemy my, ponad dwudziestu rekonstruktorów. Za nami poczty sztandarowe i okoliczna ludność. Następuje odsłonięcie pomnika poświęconego żołnierzom 28 pSK i msza polowa. Po mszy, wszyscy uczestnicy zostają zapoznani z rysem historycznym wydarzenia i przystępujemy do widowiska plenerowego „Inscenizacja walki żołnierzy 28 pułku Strzelców Kaniowskich z wojskiem niemieckim 7 września 1939 roku w Kęblinach”.
Dokładnie o godzinie 17.30 nasz porucznik wysyła trzyosobowy patrol w celu rozpoznania przedpola. Po przejściu około 150 metrów zauważamy niemiecki motocykl i natychmiast odskakujemy w bok i zalegamy. Niestety, zostaliśmy zauważeni. Niemcy ostrzeliwują nas i odjeżdżają. Po kilku oddanych strzałach również my skokami wycofujemy się do naszego oddziału. Składam meldunek porucznikowi a ten nakazuje pierwszemu plutonowi rozbić się w tyralierę i skokami zająć stanowiska około 200 metrów przed lasem. Gdy tylko żołnierze wychodzą na otwartą przestrzeń dostają się w ogień nieprzyjaciela. Kapral Kisiel pociąga pluton i krótkimi skokami zajmują nakazane pozycje. Ogień nie słabnie a żołnierze pierwszego plutonu okopują się na swoich stanowiskach. Do pomocy rusza drugi pluton, który w czterech skokach zrównuje się z pierwszym plutonem. Dowództwo nad całością przejmuje porucznik PiotrA i błyskawicznie wydaje rozkaz do wykonania 3 krótkich skoków. Następnie wypadki potoczyły się bardzo szybko. Obrzuciliśmy Niemców granatami i z okrzykiem na ustach churaaaaaa pognaliśmy w kierunku lasu. Zaskoczeni nagłym szturmem Niemcy poddali się. Niestety kilku naszych kolegów poległo lub zostało rannych. Jednak cel został osiągnięty. Jeńców odprowadziliśmy do sztabu.
Z widowni dobiegły nas głosy Dziękujemy a gromkie brawa były sygnałem, że licznie zgromadzonej widowni inscenizacja bardzo się podobała.
Po doprowadzeniu się do porządku spożyliśmy przygotowaną przez organizatorów grochówkę i udaliśmy się zwiedzić wystawę poświęconą żołnierzom 28 pSK.
O godzinie 19.15 nasz tabor składający się z Mercedesa i Volkswagena Pasata ruszył w drogę powrotną. Dwie godziny po północy byliśmy w domu.

kpr. Kłosek
Źródło: lowyb.fora.pl/a/a,146.html


Temat: Jak zbić gorączkę Ziemi
Jeśli globalne ocieplenie przyspieszy, trzeba będzie radykalnego remedium. Rozproszmy w stratosferze kilka milionów ton siarki - zaproponował Paul Crutzen, noblista. I wywołał gorącą dyskusję.

Holenderski badacz atmosfery Paul Crutzen, laureat Nagrody Nobla z 1995 r., swój kontrowersyjny pomysł przedstawił dwa lata temu. Na wypadek, gdyby sprawy klimatu przybrały bardzo zły obrót. Wprawdzie naukowcy prognozują, że najbliższa dekada może być chłodniejsza od poprzedniej, przynajmniej w Europie i Ameryce Północnej, ale w kolejnych dziesięcioleciach w wyniku kumulacji gazów cieplarnianych w atmosferze temperatury mają szybko się podnosić.

Scenariusze przyszłości różnią się między sobą dawką pesymizmu. Inicjatywa Crutzena odnosi się do tych najczarniejszych, według których w ciągu kilku dekad Ziemia podgrzeje się o ponad 5 st. C. Taka raptowna zmiana klimatu wywołałaby chaos w przyrodzie i doprowadziłaby do światowego kryzysu ekonomicznego. Zdaniem uczonego warto mieć na wszelki wypadek pod ręką jakiś środek zaradczy, który by powstrzymał galopadę temperatur.

Niebo będzie bielsze

Pomysł noblisty polega na rozproszeniu w atmosferze dużej ilości związków siarki, które odbijałyby część promieni słonecznych i w ten sposób zmniejszały dawkę ciepła docierającego do powierzchni Ziemi. Crutzen obliczył, że jeśli stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze podwoi się (założenie pesymistyczne, ale realne), wówczas do zatrzymania wzrostu temperatur trzeba będzie rozpylać blisko 5 mln ton siarki rocznie. Przy takiej dawce siarkowego aerozolu niebo nad nami byłoby nieco bielsze, za to wschody i zachody słońca nabrałyby kolorów! Na początku tego roku w "Geophysical Research Letters" naukowiec podaje jednak, że przy użyciu mniejszych drobin siarki, które efektywniej odbijają światło, wystarczyłaby dawka 1,5 mln ton tej substancji.

Ludzkość od dawna emituje siarkę w powietrze, spalając węgiel i inne paliwa kopalne. Co roku wprowadzamy do atmosfery 50 mln ton siarkowych zanieczyszczeń. To wielokrotnie więcej, niż proponuje użyć Crutzen, a i tak znacznie mniej niż 20-30 lat temu, kiedy odsiarczanie paliw było mniej rozpowszechnione niż dziś. Siarkę emitują także wulkany. Kłopot w tym, że ta siarka unosi się niewysoko i w ciągu kilku tygodni opada. Co więcej, jest groźna dla zdrowia (dolegliwości układu oddechowego), środowiska (zagłada lasów przez kwaśne deszcze) i budynków (korozja).Tymczasem Crutzen chce, żeby siarkowe aerozole krążyły na wysokości kilkunastu kilometrów, czyli w stratosferze, gdzie nie ma chmur ani deszczu. Zanim stamtąd powrócą, upłynie rok lub dwa. Będą miały dużo czasu, by rozejść się mgiełką wokół całego globu, ocienić go i schłodzić. Dlatego do takiej operacji potrzeba mniej siarki - wystarczy kilka milionów ton rocznie. Taka ilość nie zagrozi zdrowiu ludzi i środowisku.

Siarka napuszcza chlor na ozon

Holenderski badacz zapoczątkował trwającą do dziś ożywioną debatę nad sensem dokonywania tak radykalnych ingerencji w środowisko. On sam tłumaczy, że postulowany przez niego krok można wykonać tylko w ostateczności. - Zgadzam się, że trzeba radykalnie ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, ponieważ igramy z żywiołem, o którym niewiele wiemy. Tyle że na razie to nam nie wychodzi. Dlatego trzeba mieć w zanadrzu jakiś pomysł na akcję ratunkową. Siarka wydaje się dobrym rozwiązaniem, bo działa szybko. Pierwsze efekty byłyby widoczne już po pół roku. A gdyby okazało się, że nie pomaga, operację można przerwać z dnia na dzień. Po dwóch, trzech latach nie byłoby po niej śladu - wyjaśniał Crutzen. I zapraszał do dyskusji.

Na apel noblisty odpowiedzieli ostatnio naukowcy z National Center for Atmospheric Research w Boulder (USA) i z Centrum Badawczego w Juelich (Niemcy). Zajmują się oni badaniem ozonu, który unosi się w stratosferze, chroniąc Ziemię (i nas) przed zabójczymi dawkami promieniowania UV. W "Science Express" zauważają, że właśnie ozon może najbardziej ucierpieć z powodu nagłego pojawienia się w stratosferze siarki. Gdyby taką siarczaną kurację schładzającą powtarzać przez 20 lat, to zniweczone zostałyby próby załatania dziur ozonowych ponad biegunami.

- To ryzykowna koncepcja - ocenia Simone Tilmes, główna autorka pracy. - Poziom ozonu nad Arktyką obniżyłby się nawet o trzy czwarte. Nad Antarktydą dziura ozonowa jest już tak wielka, że dodatkowe porcje siarki wprawdzie by jej już nie powiększyły, ale utrwaliłyby na wiele dekad - prognozuje badaczka.

Tilmes i jej współpracownicy badali, co działo się z ozonem po wielkiej erupcji filipińskiego wulkanu Pinatubo w czerwcu 1991 r., kiedy w powietrze powędrowało ok. 10 mln ton siarki. Część z niej przedostała się do stratosfery, obniżając przez rok temperaturę na Ziemi o pół stopnia. Okazało się, że drobiny siarki, które dotarły do biegunów, dodatkowo osłabiły warstwę ozonu. Siarka nie niszczyła tego gazu bezpośrednio, ale ułatwiła rozbijanie cząsteczek ozonu przez unoszący się w stratosferze chlor (jego źródłem są freony, także przez nas wytworzone).

Ironia losu polega na tym, że Crutzen dostał Nagrodę Nobla właśnie za opisanie mechanizmu niszczenia warstwy ozonowej przez chlor z freonów i walnie przyczynił się do podpisania w 1987 r. protokołu montrealskiego zakazującego ich produkcji. Uczony widział zresztą zagrożenie opisane przez amerykańsko-niemiecki zespół, ocenił jednak, że ponieważ iniekcje siarki będą nieduże, nie powinny spowodować większych szkód. Zakładał ponadto, że taka interwencja, jeśli w ogóle będzie konieczna, to dopiero za kilkadziesiąt lat, a wtedy freonów dzięki zaprzestaniu ich wytwarzania będzie już w atmosferze niewiele. Wielu badaczy jednak sądzi, że oczyszczanie atmosfery z groźnych dla ozonu związków potrwa jeszcze bardzo długo.

Gazeta Wyborcza
Źródło: cafemirenium.kylos.pl/viewtopic.php?t=10369


Temat: Ściąga
attitude-postawa, stosunek
fine out- dowiadywać się
need- potrzebować
tension- napięcie
other- inny
laughter- śmiech
laught- śmiać się
term- semestr
stop nagging- przestań ględzić
PE Kit- ubranie na wf
timetable- plan lekcji
it could be worse- mogło być gorzej
double- podwójny
that sort of thing- tego typu rzeczy
a kind- rodzaj
barbecue- piknik
sound (r.)- brzmieć
come off it- daj spokój
exciting- ekscytujący
assembly- apel
break- przerwa
volcano- wulkan
flood- powódź
earthquake- trzęsienie ziemi
avalanche- lawina
drought- susza
hurricane- huragan
tropics- tropiki
explosion- wybuch
erupt- wybuchać (wulkan)
eruption- erupcja
When- Past Simple
While- Past Countinous
couse- powodować
plate- płyta tektoniczna
Earth's crust- skorupa ziemska
fault- uskok
major- ogromny
the edge of- skraj, brzeg
effect- skutek
measure- mierzyć
a scale- skala
Richter scale- skala Richtera
instrument- przyrząd
detect- wykrywać
record- rejestrować
at least- przynajmniej
damage- zniszczenia
yet- jeszcze
just- już, przed chwilą
alredy- właśnie
documentary- dokumentalne
cammercial- reklama
chat show- wywiad
sit com- komedia
dramac- sztuka telewizyjna
game show- teleturniej
soap prera- programy telewizyjne
travel programme- program o podróżach
news- wiadomości
sports programme- program sportowy
children's programme- programy dziecięce
food programme- kulinaria
chanels- kanał
average- przeciętny
viewer- widz
interval- przerwa
screen- monitor
still image- obraz nieruchomy
image- obraz
moving image- ruchomy obraz
contain- zawierać
horizontal- poziomy, horyzontalny
light- jasny
dark- ciemny
separate- oddzielny
combine- łączyć
invention- wynalazek
combination of- kombinacja
discavery- odkrycie
recard- nagrywać, rejestrować
sound- dźwięk
signal- sygnał
transmit- emitować
divection- kierunek
recive- otrzymywać
aerial- antena
cable- kabel
satellite- satelita

Make: Do: Have:
an appointment an exercise friends
your bed the gardening a good time
coffe my homework coffe
dinner the housework a party
tea the stopping a reset
friends the washing up a shower
a mistake dinner
a noise a drink
tea

I) 1- in, on, at,
year: in 1990
manths: in January
season: in the winter
parts of the day: in the morning
2- at
times of the day: at 4.00
at midday
at midnicht
weekend: at the weekend
holiday: at Christmas
at Easter
meals: at breakfast, at dinner,
at supper, at lunch
parts of the day: at nicht, at midday
3- on
days of the week: on Monday
specjal day: on Christmas Day
on my birhday
II)Relation to day:
29 September: today
28 September: yesterday
27 September: the day before yesterday
30 September: tomorrow
1 Octomber: the day after tomorrow
III) Parts of yesterday, today, tomorrow:
1- yesterday morning
yesterday afternooon
last nicht
2- this morning
this afternoon
tonight
3- tomorrow morning
tomorrow afternon
tomorrow night
IV) ago:
2 hours ago, 2 day ago, 2 years ago
V) last:
Last March, last weekend, last week


Present Simple- używamy go, aby opisać czynności
rutynowe, np: plan lekcji.
Present Countinous- używamy go, gdy mówimy o
czynnościach wykonywanych w chwili mowienia.
Używamy również, kiedy mówimy o czynnościach
zaplanowanych na przyszłość.

Past Simple- czynności dokonane = when
Past Countinous- czynności dokonane = while

Past Simple- opisuje wydarzenia zakończone w
określonym momencie w przeszłości.
Present Perfect- opisuje nam wydarzenia, które
zaczęły się w przeszłości i trwają po dzień dzisiejszy.
= have / hasPO- Personal Health and Safety Education.
ADT- Art, Designand Technology- technika
PE- Physical Education- wf
IT- Information Technologu
RE- Religious Education.
Chemistry- chemia
Franch- j. Francuski
Assembly- apel
Break- przerwa
Autumn term- semestr jesienny
Spring term- semestr wiosenny
Summer term- semestr letni
What- co When- kiedy
Who- kto How- jak

Be - was/were - been
become - became - become
begin - began - begun
break - brpke - broken
build - built - built
buy - bought - bought
come - came - come
do - did - done
drink - drank - drunk
eat - ate - eaten
ge - got - got
give - gave - given
go - went - gone
have- had - had
know - knew - known
learn - learned - lerned
make - made - made
read - read - read
run - ran - run
say - said - said
see - saw - seen
sleep - slept - slept
speak - spoke - spoken
take - took - taken
tell - told - told
think - thought - thought
understand - understood - understood
write - wrote - written

A field trip- wycieczka szkolna
classen- zajęcia
colect data- zbierać dane
comparison- porównanie
examine- badać
events- wydarzenia
sereral- kilka
a battle- bitwa
abseiling- wspinaczka w dół
windsurfing- łinserfing
sailing- żeglarstwo
caneing- kajakarstwo

To bury- pochówek
a legend- legenda
a giant- olbrzym
a temple- świątynia
ceremony- ceremonia
harwest- plony
a tomb- sarkofag
a treasure- skarb
a curse- klątwa
a monster- potwór
carton- kreskówka
script- scenariusz
scenery- seneria
scene- fragment filmu
actor- aktor
plasticine model- model
z plasteliny
Źródło: kornelia.xaa.pl/viewtopic.php?t=6023 

 


Copyright 2001-2099 - syrenki-h2o portal